24 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Gruźlicą, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dla upamiętnienia odkrycia przez Roberta Kocha w 1882 roku bakterii wywołującej tę chorobę. Mimo postępu medycyny, gruźlica pozostaje jednym z najgroźniejszych zagrożeń zdrowotnych na świecie.
Czym właściwie jest gruźlica?
Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Mycobacterium tuberculosis, znaną jako prątek gruźlicy. Najczęściej atakuje płuca, ale może również zajmować inne narządy, takie jak nerki, kręgosłup czy mózg. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, gdy chory na gruźlicę kaszle, kicha lub mówi. Wdychane przez zdrową osobę drobinki zawierające prątki mogą prowadzić do infekcji.
Objawy gruźlicy
Gruźlica może rozwijać się bezobjawowo przez długi czas. Kiedy jednak pojawiają się symptomy, najczęściej obejmują:
- kaszel trwający co najmniej 3 tygodnie,
- gorączkę,
- nocne poty,
- brak apetytu,
- ogólne osłabienie.
W zaawansowanych przypadkach mogą wystąpić:
- duszności,
- ból w klatce piersiowej,
- krwioplucie.
Jeśli zauważysz u siebie lub bliskich takie objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Profilaktyka i leczenie
W Polsce dzieci są chronione przed gruźlicą dzięki obowiązkowym szczepieniom BCG, które są podawane noworodkom w pierwszych dniach życia. Wczesne wykrycie choroby umożliwia skuteczne leczenie, które polega na długotrwałej terapii antybiotykowej, trwającej zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy.
Gruźlica na świecie i w Polsce
Według danych WHO, każdego roku na świecie na gruźlicę choruje około 10 milionów osób. W Polsce sytuacja epidemiologiczna jest stosunkowo stabilna, jednak nadal odnotowuje się przypadki zachorowań. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne, wczesna diagnostyka i edukacja społeczeństwa na temat tej choroby.
Pamiętajmy, że gruźlica jest chorobą w pełni wyleczalną, pod warunkiem jej wczesnego wykrycia i odpowiedniego leczenia. Dbajmy o swoje zdrowie i nie bagatelizujmy objawów, które mogą wskazywać na tę chorobę.
W przypadku dolegliwości i objawów sugerujących gruźlicę, zapraszamy do Poradni Pulmonologicznej w Centrum Diagnostyczno-Specjalistycznym przy ul. Dąbrowszczaków 5A.
Rejestracja pacjentów: tel. 22 619 78 76
Zapraszamy również do udziału w PROGRAMIE PROFILAKTYKI GRUŹLICY
Program profilaktyki gruźlicy realizowany jest przez wszystkie pielęgniarki POZ.
Jak się zgłosić? Aby wziąć udział w programie, zgłoś się do pielęgniarki POZ, do której złożyłeś deklarację wyboru.
Jak długo będziesz czekać? Termin przeprowadzenia ankiety ustala bezpośrednio pielęgniarka POZ, która będzie udzielała świadczenia.
Co zyskasz?
- Podniesiesz swoją świadomość na temat gruźlicy.
- Jeśli zostaniesz zakwalifikowany do grupy wysokiego ryzyka, będziesz miał zapewnioną opiekę lekarską na wczesnym etapie choroby.
- Zwiększoną dostępność do świadczeń pielęgniarki środowiskowej oraz poradni specjalistycznych.
Zgłoszenia: TELEFONICZNA OBSŁUGA PACJENTA tel. 22 619 78 76
Program jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Pamiętaj, że wczesne wykrycie gruźlicy znacząco zwiększa skuteczność leczenia!
Więcej informacji: https://www.szpzlo.pl/strona-212-program_profilaktyki_gruzlicy.html