Zwiększenie dostępności do usług społecznych dla osób niesamodzielnych w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawa.
Projekt jest realizowany przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga-Północ w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20120, poddziałanie 9.2.1 „Zwiększenie dostępności usług społecznych”.
Działania projektu dotyczą zwiększenia dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej. Projekt skierowany jest do osób niesamodzielnych w wieku 60+, mieszkańców wszystkich dzielnic m.st. Warszawa (dla 46 k i 14 M) w tym 18 osób z zaburzeniami psychicznymi (w opiece w miejscu zamieszkania (13 K i 5 M))
Usługi będą świadczone w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osób niesamodzielnych (ON) oraz w postaci krótkookresowego pobytu dziennego w Dziennym Domu Pomocy (DDP). Projekt zakłada również przeprowadzenie warsztatów dla opiekunów faktycznych (OF) i osób z otoczenia ON zwiększających umiejętności w zakresie opieki nad ON (10 os.).
Realizacja projektu potrwa od 01.02.2020 r. do 31.05.2022 r.
Wartość projektu wynosi 2 150 373,50 zł
Dofinansowanie projektu: 1 999 847,35 zł
CELEM GŁÓWNYM projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych dla 60 ON zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z m.st. Warszawy.
Cele szczegółowe:
Zwiększenie dostępu do:
a) usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania ON dla 30 ON, w tym min. 18 ON z zaburzeniami psychicznymi (13K,5M),
b) specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania ON (psychologa) dla 30 ON, w tym min. 18 ON z zaburzeniami psychicznymi,
c) nowych dziennych form usług opiekuńczych dla ON w formie krótkookresowego dziennego pobytu, w którym przebywać będzie 30 ON;
d) usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w formie krótkookresowego dziennego pobytu w DDP (opiekunki medycznej, pielęgniarek, fizjoterapeuty, psychologa, terapeuty zajęciowego)
e) wiedzy 10 OF w zakresie opieki nad ON;
f) wsparcia psychologicznego dla opiekunów faktycznych i osób z otoczenia ON poprzez poradnictwo psychologiczne;
g) poradnictwa dla opiekunów faktycznych i osób z otoczenia ON w zakresie dostępnych systemów wsparcia dla ON i ich OF.
Powyższe cele mają doprowadzić do:
a) poprawy kondycji psycho-fizycznej ON,
b) zwiększenia samodzielności życiowej ON w zakresie samopielęgnacji i samoopieki,
c) zwiększenia samoakceptacji ON - akceptacji ograniczeń swojego ciała, wynikających z procesu choroby i procesu starzenia się,
d) zmniejszenie poczucia samotności i opuszczenia ON,
e) poprawy jakości życia ON,
f) zwiększenie zrozumienia przez opiekunów formalnych i osób z otoczenia osób niesamodzielnych ograniczeń osób niesamodzielnych wynikających z choroby i procesu starzenia,
g) zwiększenia szansy opiekunów formalnych i osób z otoczenia osób niesamodzielnych na ich rozwój zawodowy i osobisty, w związku z przejęciem ich roli opiekuńczej nad osoba niesamodzielną.
Działania przewidziane do realizacji projektu:
- Rekrutacja
Rekrutacja będzie mieć charakter otwarty, będzie prowadzona metodą zewnętrzną. Prowadzona będzie bezpośrednio w miejscu zamieszkania. Zgłoszenia będą przyjmowane osobiście, telefonicznie, pocztą, elektronicznie.
Biuro Projektu mieści się przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie (03-719) oraz przy ul. Otwockiej 1 w Warszawie, tel. 22 618 87 56, 602 513 910, e-mail ddp@szpzlo.pl Biuro Projektu czynne w dni robocze w godz.: 8.00-18.00; w razie potrzeby zostanie zagwarantowany tłumacz j. migowego.
Informacja o rekrutacji będzie docierać poprzez ulotki, plakaty, w przychodniach, urzędzie dzielnicy, parafiach OPS. O braku odpłatności, o nie utraceniu zasiłków z pomocy społecznej. Rekrutacja potrwa od 23.06.2020 r. będzie trwała do 10.07.2020 r., po tym okresie będzie miała charakter uzupełniający co umożliwi utworzenie listy podstawowej i rezerwowej.
Etapy rekrutacji:
- promocja projektu
- zbieranie zgłoszeń, budowa bazy danych
- weryfikacja kryteriów
- utworzenie list podstawowej i rezerwowej
- podpisanie umów uczestnictwa
Kryteria formalne:
- dokonanie zgłoszenia do projektu na formularzu zgłoszeniowym i załączenie niezbędnych zaświadczeń/oświadczeń/ weryfikacja na podstawie złożonych dokumentów.
Kryteria dopuszczające bycie osobą:
- zamieszkałą na terenie m. st. Warszawa /weryfikacja na podst. oświadczenia;
- niesamodzielną/weryfikacja na podstawie dokumentu poświadczającego stan zdrowia lub oświadczenia,
- w wieku 60+/ weryfikacja na podstawie PESEL,
- niekorzystającą z usług opiekuńczych z pomocy społecznej lub finansowanych z innych projektów dofinansowanych z EFS/ weryfikacja na podstawie oświadczenia.
Pierwszeństwa tj.: osoby, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego (na os. samodzielnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie o pom. społ. z 12.03.2004 r./weryfikacja na podst. PIT za 2018r. lub oświadczenia.
Punktowane bycie osobą:
- z zaburzeniami psychicznymi/weryfikacja na podstawie dokumentu poświadczającego stan zdrowia/dokument - 4p, brak dokumentu - 0p;
- samotną/weryfikacja na podstawie oświadczenia/oświadczenie - 2p, pozostałe przypadki - 0p;
- o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności/weryfikacja na podstawie orzeczenia/stopień umiarkowany - 2p, znaczny - 4p, brak orzeczenia - 0p;
- o niepełnosprawności sprzężonej/weryfikacja na podst. orzeczenia i/lub zaświadczenia lek. i/lub dokumentacji medycznej/ - 4p, brak dok - 0p;
- korzystającą z POPŻ/weryfikacja na podstawie oświadczenia lub innego dokumentu potwierdzającego korzystanie z programu/-4p, brak dok.-0p;
- której OF nie może podjąć zatrudnienia lub edukacji ze względu na opiekę nad ON/weryfikacja na podstawie oświadczenia OF o chęci podjęcia poszukiwania zatrudnienia lub edukacji/-2p,brak dok.- 0p.
Osoby zostaną poinformowane o odpowiedzialności za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą. Spośród kandydatów na udział w projekcie w pierwszej kolejności zostaną zrekrutowane 46K, 14M spełniający kryteria: FORMALNE, DOPUSZCZAJĄCE i PIERWSZEŃSTWA, a następnie osoby niesamodzielne mające największą liczbę pkt. za kryteria punktowane.
2. Opracowanie indywidualnych ścieżek wsparcia dla 60 osób (46K i 14 M)
Dla osób zakwalifikowanych do P zostaną opracowane indywidualne ścieżki wsparcia (IŚW), które obejmą zestaw kompleksowych i odpowiednio dobranych dla każdego uczestnika projektu form wsparcia, z uwzględnieniem poziomu niesamodzielności. O ostatecznym zakresie i formie wsparcia będzie decydowała pełna ocena sytuacji danego uczestnika, wynikająca zarówno ze zgromadzonych dokumentów podczas rekrutacji, wywiadu/konsultacji z uczestnikiem projektu jego opiekunem formalnym (jeśli jest), jak i z oceny Barthel. Realizacja wsparcia zgodnie z IŚW ma na celu wyprowadzenie osób niesamodzielnych i ich rodzin z ubóstwa lub wykluczenia społ. Do IŚW sporządzone i dołączone będą indywidualne zakresy usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych tworząc z nimi integralną całość . IŚW zawierać będzie również indywidualny plan pracy z osobą niesamodzielną, który będzie aktualizowany i modyfikowany zgodnie z bieżącymi zapisami w dzienniku usług opiekuńczych i potrzebami uczestnika projektu.
Gdy podczas tworzenia ISW/aktualizacji/ewaluacji ocena stanu kondycji psycho-fizycznej, zdrowotnej UP będzie wskazywać na konieczność konsultacji lekarza, wówczas będzie zorganizowana dodatkowo dla każdej z takich osób odpowiednia pomoc w ramach prowadzonych przez siebie usług zdrowotnych, w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji.
Osoby opracowujące IŚW zostaną przeszkolone z zasad dotyczących równości szans K i M oraz równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
3. Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania
W ramach tego zadania dla 30 ON w ich miejscu zamieszkania będą świadczone usługi opiekuńcze, które będą obejmować pomoc w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych uczestnika projektu (UP) tj.: pomoc w myciu, ubieraniu, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, robieniu zakupów, przyjmowaniu lekarstw, opiece higienicznej.
Uwzględniając analizę potrzeb i oczekiwań ON założono wsparcie w wymiarze: 4 h/1 tydzień dla 1 osoby (średnio). Dla osób z zaburzeniami psychicznymi będą świadczone przez doświadczonego psychologa specjalistyczne usługi opiekuńcze. Usługi świadczone będą zgodne z „Minimalnymi wymaganiami świadczenia usług społecznych” oraz będą uwzględniały zasady równości szans i niedyskryminacji ze względu na płeć.
4. Świadczenie usług w postaci krótkookresowego pobytu w DDP
W ramach zadania zostanie uruchomiony Dzienny Dom Pomocy , który będzie się mieścił przy ul. Otwockiej 1 w Warszawie. Budynek jest bezpieczny i dostosowany dla osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych. DDP będzie funkcjonować przez cały rok, we wszystkie dni robocze, w godz. 7.00-18.00.
Do realizacji zaplanowanych usług w DDP zatrudni zgodnie z „Minimalnymi wymaganiami świadczenia usług społecznych” doświadczony personel spełniający kwalifikacje odpowiadające potrzebom osób niesamodzielnym i starszych.
W ramach DDP zapewnione będą usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze dla 30 osób świadczone przez: pielęgniarki, opiekunki medyczne, fizjoterapeutę, terapeutę zajęciowego, psychologa. Usługi będą świadczone z zastosowaniem nowoczesnych metod terapii:
- zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu organizowanych 2-3 razy w tygodniu,
- edukacje zdrowotna o tematyce związanej z samoopieką i samo pielęgnacja;
- warsztaty terapii zajęciowej stymulujące procesy poznawcze.
W DDP zaplanowane są również: seanse filmowe, literackie, gry planszowe, międzypokoleniowe spotkania, wykorzystując zasoby z przestrzeni miejskiej w otoczeniu DDP, by dzięki tym formom włączać osoby niesamodzielne do życia wspólnotowego w społeczności lokalnej. Kalendarz wydarzeń będzie ustalany wspólnie z UP.
W ramach pobytu UP zostaną zagwarantowane posiłki odpowiednio dostosowane do ich potrzeb żywieniowych. Dzienne wyżywienie dla UP przebywających w DDP będzie obejmowało 3 posiłki: śniadanie, obiad (zupa, drugie danie) oraz podwieczorek. Osoby , które nie będą mogli dotrzeć do DDP same , lub których bliscy nie będą mogli dowozić do DDP zostanie zapewniony transport. W zakresie koniecznym do wykonania usług opiekuńczych oraz w razie pilnej potrzeby i w zależności od wskazania medycznego zapewnione będą badania diagnostyczne oraz specjalistyczne konsultacje lekarskie.
5. Wsparcie opiekunów faktycznych
Zadanie to przewiduje przeprowadzenie dla 10 OF (5K, 5M) 4 warsztatów, (po 4 h) zwiększających umiejętności w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi . W przypadku osób niesamodzielnych żyjących samotnie bez opiekunów formalnych , do udziału w projekcie będą zachęcane osoby z nimi niespokrewnione z najbliższego otoczenia, które je wspierają w życiu codziennym lub chciałyby się zaangażować (głównie sąsiedzi). Warsztaty zostaną poprzedzone ankietą przeprowadzoną wśród opiekunów formalnych podczas tworzenia indywidualnej ścieżki wsparcia . Ankieta będzie zawierać pytania o problemy napotykane podczas opieki, z czym sobie nie radzą, czego chcieliby się dowiedzieć i przećwiczyć podczas warsztatów. Będą dostosowane do oczekiwań opiekunów formalnych również, co do dnia i pory ich organizacji. Wnioskodawca zapewni opiekę nad ON dla tych opiekunów, którzy nie będą mieli możliwości z kimś zostawić swojego podopiecznego na czas udziału w warsztatach. Opiekunowie formalni otrzymają również wsparcie w postaci poradnictwa psychologicznego . Ponadto pracownik socjalny będzie świadczył porady z zakresu poruszania się po systemach wsparcia. Pozwoli to na wsparcie opiekunów formalnych w uzyskaniu odpowiednich świadczeń, pokaże jakie mają możliwości i prawa w kontekście opieki nad osoba niesamodzielną.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz rekrutacji można uzyskać :
- pod nr telefonu 22 618 87 56, 602 513 910
- osobiście przy ul. Otwockiej 1 w Warszawie gdzie mieści się Dzienny Dom Pomocy
- mailowo pod adresem: ddp@szpzlo.pl
Zainteresowane osoby zapraszamy do rekrutacji udziału w projekcie.