Program polityki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu wśród uczniów klas I oraz VIII szkół podstawowych na terenie m. st. Warszawy na lata 2023-2025
Program finansowany jest ze środków m.st. Warszawy a jego celem jest zwiększenie możliwości wykrycia oraz wdrożenie wczesnej diagnostyki zaburzeń słuchu wśród uczniów klas I i VIII szkół podstawowych dla których m.st. Warszawa jest organem prowadzącym.
W ramach programu realizowane są:
- działania edukacyjno-informacyjne skierowane do uczniów klas I i VIII, rodziców/opiekunów prawnych oraz nauczycieli;
- badania przesiewowe słuchu dla uczniów z grupy docelowej;
- działania skierowane do rodziców, których dziecko uzyskało pozytywny wynik badania przesiewowego słuchu.
W badaniach przesiewowych mogą uczestniczyć tylko te dzieci, których rodzice wyrażą zgodę na udział dziecka w programie oraz wypełnią kwestionariusz. Badanie przeprowadzane jest w trakcie zajęć lekcyjnych podczas którego może być obecny rodzic/opiekun prawny dziecka. W możliwie najkrótszym czasie rodzicom przekazywane są wyniki oceny badań przesiewowych.
W ramach programu zaplanowano także jedno, trwające 45 min. spotkanie o charakterze edukacyjno- informacyjnym zarówno dla uczniów klas I jaki i VIII szkoły podstawowej. Adekwatnie do wieku dzieci zajęcia mają formę zabawy edukacyjnej (dla uczniów klasy I) lub prelekcji (dla uczniów klasy VIII). W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się o:
- higienie słuchu i zasad profilaktyki audiologicznej (m.in. zwrócenie uwagi na unikanie ekspozycji na głośne dźwięki przy korzystaniu ze słuchawek, multimediów, w trakcie uczestniczenia w koncertach i głośnych imprezach publicznych),
- higienie narządu słuchu (np. unikanie patyczków do czyszczenia uszu), wrażliwości ucha na hałas (łatwość utraty słuchu np. poprzez krzyczenie, długie, głośne słuchanie muzyki przez słuchawki).
Dodatkowo uczniowie otrzymują materiały edukacyjno-informacyjne, które pomogą dzieciom utrwalić wiedzę uzyskaną na zajęciach.
Materiały edukacyjno-informacyjne związane z programem otrzymują także rodzice/opiekunowie dzieci. Znajdują się w nich informacje dotyczące podstawowych objawów zaburzeń słuchu, orientacyjnych metod badania ostrości słuchu dziecka w warunkach domowych, a także skutków nieleczonych zaburzeń słuchu. Materiały zawierają także informacje dotyczące budowy ucha i jego fizjologii, objawów zaburzeń słuchu u dzieci oraz zaleceń profilaktycznych w odniesieniu do zaburzeń słuchu.
REALIZACJA
Szkoły podstawowe na terenie dzielnicy Praga-Północ
Po podpisaniu przez rodziców zgody na badanie, dzieci klas 1 oraz młodzież klas 8 ma wykonywane badanie słuchu wraz z edukacją nt. słuchu.
Badania będą przeprowadzone w II półroczu 2024 r.
.