18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu, ustanowiony w 1998 roku w celu popularyzacji wiedzy na temat funkcjonowania tego niezwykle ważnego organu oraz promowania działań wspierających jego zdrowie.
Mózg jest niesamowitym narządem. Stanowi zaledwie 2% masy ciała człowieka, a zużywa aż 20% energii produkowanej przez organizm. Odpowiada za myślenie, pamięć, emocje, koordynację ruchową oraz kontrolę wielu funkcji życiowych.
Aby utrzymać mózg w dobrej kondycji przez całe życie, warto wdrożyć następujące nawyki:
- Regularne badania profilaktyczne - monitoruj poziom cukru, cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze. Wczesne wykrycie i leczenie takich schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzenia rytmu serca może zapobiec poważnym problemom neurologicznym w przyszłości.
- Zbilansowana dieta - spożywaj produkty bogate szczególnie w kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie, orzechy, oliwa, olej lniany, siemię lniane), witaminy z grupy B (produkty zbożowe, warzywa strączkowe, jaja), antyoksydanty (owoce jagodowe, zielona herbata, owoce cytrusowe) oraz minerały takie jak magnez (produkty zbożowe, orzechy, kakao, banany) i cynk (wątróbka, jaja, ryby, sery, słonecznik, sezam, pestki dyni). Pamiętaj też o piciu wody – 8 szklanek dziennie (może być z dodatkiem soku z cytryny, mrożonych owoców jagodowych lub świeżych ziół, które dodatkowo pozytywnie wpłyną na układ pokarmowy i sprawią, że tej wody wypijemy więcej).
- Unikaj wysokoprzetworzonej żywności oraz tłuszczów trans – wpływają negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Ogranicz spożycie przetworzonego czerwonego mięsa, twardych margaryn, topionych serów, fast foodów, ciast z kremem i sklepowych słodyczy.
- Aktywność fizyczna - regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają ukrwienie mózgu, wspierają tworzenie nowych połączeń nerwowych oraz wpływają na lepszą koncentrację i pamięć. Nie muszą to być długie treningi na siłowni. Ważniejsze są nawet krótkie, ale regularne aktywności (spacer, jazda na rowerze, taniec, zajęcia fitness, joga).
- Stymulacja intelektualna - angażuj się w aktywności takie jak czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy nauka nowych umiejętności albo języka. Tego rodzaju ćwiczenia pobudzają mózg do pracy i pomagają utrzymać jego sprawność.
- Odpowiednia ilość snu - zapewnij sobie 7-9 godzin snu na dobę. Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do problemów z pamięcią, koncentracją oraz zwiększa ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Ćwicz wcześniejsze chodzenie spać – odłóż telefon, przeglądanie social mediów i oglądanie telewizji, na początek 10 minut wcześniej niż zawsze. Zaopatrz się w budzik mechaniczny, a telefon wynoś do drugiego pokoju – dzięki temu ograniczysz również sięganie po telefon od razu po wstaniu.
- Unikanie używek - ogranicz spożycie alkoholu i zrezygnuj z palenia tytoniu. Substancje te mają negatywny wpływ na komórki mózgowe i mogą prowadzić do ich nieodwracalnej degeneracji.
SZPZLO Warszawa Praga-Północ zachęca do dbania o zdrowie mózgu poprzez regularne konsultacje lekarskie, udział w programach profilaktycznych oraz edukacyjnych. Pamiętajmy, że zdrowy mózg to klucz do lepszej jakości życia i zachowania pełnej sprawności umysłowej na długie lata.