Artukuł
EKG próba wysiłkowa
Elektrokardiograficzny test wysiłkowy, czyli EKG wysiłkowe lub potocznie próba wysiłkowa, polega na ocenie pracy serca pod wpływem zwiększonego obciążenia fizycznego. Pozwala to monitorować elektryczną czynność mięśnia sercowego, a także ciśnienie tętnicze krwi podczas zwiększonego wysiłku.
Badanie jest nieinwazyjne, jednak przeprowadzane jest w specyficznych warunkach, ponieważ pacjent pozostaje przez cały czas w ruchu.
Wskazania do EKG wysiłkowego:
- podejrzenia zaburzeń rytmu serca,
- zgłoszenia niewyjaśnionych dolegliwości bólowych w klatce piersiowej,
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość,
- nieprawidłowy profil lipidowy,
- przebyty zawał mięśnia sercowego (w ramach kwalifikacji do rehabilitacji),
- wszczepiony rozrusznik serca (w celu oceny jego funkcjonowania).
Badanie wykonuje się również u sportowców w celu wykluczenia wad serca oraz u osob wykonujących zawody wymagające od nich wyjątkowo dobrej kondycji fizycznej.
Lekarz pozostaje obecny przez cały czas trwania próby wysiłkowej. Kontroluje zmiany w organizmie pacjenta oraz sygnalizuje konieczność zwiększenia intensywności pracy, czuwa również nad bezpieczeństwem badanej osoby.
Przygotowanie do badania wysiłkowego:
- Badania nie wykonuje się na czczo, ani po obfitym posiłku. Najlepiej spożyć lekki posiłek ok. 3 godziny przed badaniem.
- Na kilka godzin przed badaniem należy zrezygnować z palenia tytoniu, picia mocnej kawy i herbaty.
- Na 12 godzin przed badaniem nie należy wykonywać intensywnych wysiłków fizycznych.
- Na czas badania poleca się założyć ubrania sportowe oraz wygodne buty.
- Lekarz może równiez zalecić odstawienie leków, które mogłyby mieć wpływ na wynik badania. Należy o to zapytać przed badaniem, ale nie odstawiać ich samodzielnie.
- Badania nie wykonuje się w trakcie infekcji.
Badanie trwa 20-30 min. Tuż przed badaniem lekarz wykonuje EKG spoczynkowe oraz mierzy ciśnienie tętnicze. Podczas testu wysiłkowego pacjent chodzi po bieżni ruchomej lub pedałuje na rowerze stacjonarnym. W trakcie trwania badania EKG wysiłkowego do ciała pacjenta przyklejone są specjale elektrody. Badanie zostaje zakończone po osiągnięciu limitu tętna lub w momencie wystąpienia objawów, które są wskazaniem do zakończenia badania. Na koniec lekarz ocenia reakcję serca na zwiększony wysiłek fizyczny i w razie potrzeby, kieruje Pacjenta na dalsze badania specjalistycze.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt