15 Września Europejskie Dni Prostaty
Ustanowiony z inicjatywy pacjentów przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne – EAU. To potrzebny dzień by głośno mówić, uświadomić społeczeństwu a szczególnie mężczyznom o potrzebie wykonywania profilaktycznych badań w kierunku przerostu gruczołu krokowego i raka tego gruczołu.
Czym zatem jest prostata?
To niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego, otaczający cewkę moczową. Jego powiększenie-przerost powoduje pojawienie się dyskomfortu w postaci uczucia parcia na pęcherz, trudnościami w oddawaniu moczu, zaburzeniami erekcji. Łagodne powiększenie prostaty jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego , które z czasem może przekształcić się w raka. W Polsce aż 10% mężczyzn w wieku 50 lat jest zagrożona rozwojem raka prostaty. Ten nowotwór ma najczęściej charakter pierwotny. Źródłem nowotworu są tkanki prostaty. Wcześnie wykryty pozwala na podjęcie właściwej terapii może być usunięty razem z gruczołem zanim nastąpią przerzuty do innych narządów i kości. Aby temu zapobiec wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty oraz pomiar poziomu białka zwanego PSA ( antygenu swoistego dla prostaty wystarczającego do wykrycia choroby na wczesnym w pełni wyleczalnym etapie rozwoju ). Skierowanie na pomiar poziomu PSA otrzymamy od lekarza POZ. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Również badanie per rectum ( lekarz wprowadza palec w odbyt pacjenta badając wielkość i kształt gruczołu )może wykonać lekarz POZ.
Każdy mężczyzna po 45 roku życia powinien co najmniej raz w roku zgłaszać się na takie badania i bezwzględnie w każdym wieku gdy zauważymy jakieś niepokojące nas objawy. Zachęcamy wszystkich mężczyzn do dbania o własne zdrowie – aktywnej profilaktyki (wykonywania prostych badań ) w kierunku chorób gruczołu krokowego.