Dziś, 11 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona. Data ta została ustanowiona w 1997 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i przypada w rocznicę urodzin Jamesa Parkinsona, londyńskiego lekarza, który jako pierwszy opisał objawy tego schorzenia.
Czym właściwie jest choroba Parkinsona?
Jest to postępujące schorzenie neurologiczne, które prowadzi do zaburzeń ruchowych i innych objawów. Główne symptomy to:
- spowolnienie ruchów (bradykinezja),
- drżenie spoczynkowe,
- sztywność mięśniowa,
- zaburzenia równowagi i postawy ciała.
Dodatkowo mogą występować niespecyficzne objawy pozaruchowe, a najczęstsze z nich to:
- zaburzenia snu,
- problemy z pamięcią,
- obniżenie nastroju,
- zaburzenia funkcji autonomicznych, np. problemy z wypróżnianiem czy nadmierne ślinienie.
W Polsce, według danych szacunkowych, rocznie na Parkinsona choruje około 8 tys. osób.
Leczenie i wsparcie
Niestety nie ma leku przeciwko chorobie Parkinsona. Jedynie rozpoznanie i wdrożenie leczenia na wczesnym etapie choroby może złagodzić przebieg choroby i opóźnić jej przebieg. Dzięki rozwojowi medycyny obecnie dostępne terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów.
Leczenie obejmuje:
- farmakoterapię,
- rehabilitację ruchową,
- terapię zajęciową,
- wsparcie psychologiczne.
Regularne ćwiczenia fizyczne są szczególnie ważne, pomagając w utrzymaniu mobilności i równowagi. Z kolei odpowiednie odżywianie odgrywa kluczową rolę w poprawie samopoczucia pacjentów.
Zalecenia dietetyczne obejmują:
- dietę bogatą w błonnik - pomaga zapobiegać zaparciom, które często towarzyszą chorobie. Dobrym wyborem są warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe.
- zdrowe tłuszcze - kwasy omega-3 (np. z ryb, orzechów, oliwy z oliwek), które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego.
- odpowiednie nawodnienie - picie co najmniej 1,5-2 litrów wody dziennie pomaga w prawidłowym ogólnym funkcjonowaniu organizmu.
Dbajmy o siebie i prowadźmy zdrowy styl życia, co przyczyni się do poprawienia naszej kondycji fizycznej, psychicznej i ogólnego zdrowia.
Gdy zauważymy niepokojące nas objawy u siebie lub bliskich zwróćmy się o poradę do specjalisty aby w przyszłości uniknąć niepełnosprawności i pozostać sprawnym na dłużej.
Zapraszamy do poradni neurologicznej przy ul. Jagiellońskiej 34, tel. 22 619 78 76