Trwa listopad, czyli miesiąc solidarności z mężczyznami, którzy zmagają się z nowotworem gruczołu krokowego. Każdego roku w tym miesiącu organizowane są akcje pod hasłem #Movember, których celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat raka jąder i prostaty i zachęcanie mężczyzn do badań profilaktycznych. Termin Movember to połączenie dwóch słów: moustache (z ang. wąsy) oraz november (z ang. listopad).
Movember obchodzony jest na całym świecie. Polega na symbolicznym zapuszczeniu wąsów na jeden miesiąc w listopadzie lub przyklejeniu ich sobie na potrzeby zdjęcia. Wąsy mogą być nawet wycięte z kartonu i przyłożone nad ustami. Takie zdjęcie umieszcza się na różnych portalach społecznościowych i na stronach internetowych, zachęcając przy tym do profilaktyki antynowotworowej mężczyzn. Akcja jest niezwykle ważna i potrzebna, gdyż wczesne wykrycie zmian patologicznych znacznie zwiększa szanse wyleczenia chorób.
SZPZLO Praga-Północ także przyłącza się do akcji Movember. Wrzucamy zdjęcie dla uwagi oraz zachęcamy do regularnych badań kontrolnych w zakresie diagnostyki nowotworu jąder i prostaty.
Nasza Poradnia Urologiczna mieści się przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie!
Czekamy również na Wasze wąsate zdjęcia. Możecie je umieścić na przykład na Facebooku albo Instagramie. Tu chodzi o zdrowie i życie naszych drogich Panów! A my tymczasem przypomnimy kilka faktów o nowotworze gruczołu krokowego i opiszemy dokładnie w jaki sposób przeprowadzić najprostsze i najtańsze badanie – samobadanie jąder.
Rak jądra stanowi aż 25% zachorowań wśród mężczyzn w wieku 17-35 lat. To bardzo dużo. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, jest on w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Z kolei większość zachorowań na raka prostaty przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia. Wśród panów w wieku 60 lat zachorowania na raka prostaty stanowią już połowę populacji. Po 80 roku życia stwierdza się go niemal u wszystkich panów. Rak prostaty daje nietypowe objawy, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty. Obecnie większość chorych otrzymuje diagnozę po stwierdzonym podwyższeniu stężenia PSA lub po wizycie u urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Warto pamiętać, że nowotwory złośliwe zarówno jader jak i prostaty są poważnymi i śmiertelnymi schorzeniami, których nie można lekceważyć. Wszystkie etapy diagnostyki i leczenia powinny odbywać się pod nadzorem specjalisty, gdyż każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Lekarz wybiera rodzaj leczenia, biorąc pod uwagę przewidywany czas przeżycia i grupę danego nowotworu (niskie, średnie lub wysokie ryzyko).
Wcześnie wykryty nowotwór jest zazwyczaj całkowicie wyleczalny. Samobadanie pomaga postawić wczesną diagnozę i wdrożyć skuteczne leczenie.
W jaki sposób przeprowadzić samobadanie?
- Możesz je wykonać na stojąco podczas kąpieli pod prysznicem albo leżąc na łóżku.
- Badanie nie zajmie Ci dłużej niż 5 minut.
- Wykonuj je regularnie, najlepiej raz w miesiącu!
Ściągnij bieliznę, aby Ci nie przeszkadzała. Rozpocznij powoli dotykać worek mosznowy, następnie każde jądro osobno i najądrza. Dokładnie obejrzyj wszystkie miejsca, delikatnie pościskaj i zwróć uwagę czy nie wyczuwasz jakichkolwiek zgrubień lub guzków. Zwróć również uwagę na kolor skóry.
Zdrowe jądra podczas dotykania nie są bolesne. Oba wiszą dość swobodnie w mosznie, są podobnej wielkości i mają gładką powierzchnię. Jedno z nich jest czasami niżej ułożone od drugiego. Skóra moszny jest pomarszczona i pokryta włosami, z widocznymi naczyniami krwionośnymi.
Gdy zauważysz coś niepokojącego lub odczuwasz dolegliwości bólowe – zwróć się do lekarza! Pamiętaj, że nie każda zmiana będzie nowotworem, jednak o każdej warto porozmawiać ze specjalistą i rozwiać wszelkie wątpliwości. Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, a podczas samobadania nie wykryjesz nic niepokojącego, zachęcamy do regularnych badań kontrolnych. Przypomnij o nich również swojemu tacie, synowi lub koledze.
O profilaktyce nowotworu gruczołu krokowego przeczytasz w naszym poprzednim artykule: https://www.szpzlo.pl/aktualnosc-214-15_wrzesnia_europejski_dzien_prostaty.html
Przyłącz się do akcji #Movember – zapuść wąsy, umów się na badania profilaktyczne i wspomnij o tym w swoich mediach społecznościowych!
Źródła:
_
Prezentowanych treści o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego dla wszystkich pacjentów. Wszelkie publikacje mają charakter informacyjno-edukacyjny i mogą stanowić inspiracje dla pacjentów do prowadzenia zdrowego stylu życia i zgłębiania wiedzy w danym obszarze. Mogą również zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych. Informacje nie zastępują porady lekarskiej. O postępowaniu medycznym decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami dla każdego pacjenta. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do rezerwowania wizyt za pośrednictwem Telefonicznej Obsługi Pacjenta: 22 619 78 76 lub bezpośrednio w wybranej przychodni. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, masz możliwość ich odpłatnego wykonania. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem oraz zajrzenia na stronę www.pcz.waw.pl.