Ostatnie dni w kraju przyniosły wiele ciepłych i słonecznych dni. Jednak temperatury powyżej 30 stopni mogą nieść za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia. Nie lekceważ swojego samopoczucia i zobacz, w jaki sposób możesz bezpiecznie przetrwać upały.
Na niekorzystne działanie upałów najbardziej narażone są osoby chorujące na:
- niewydolność układu krążenia,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność żylną,
- otyłość,
- astmę oskrzelową,
- nadczynność tarczycy.
Upały są też szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci oraz osób starszych. Jednak niezależnie od wieku czy chorób towarzyszących, wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, by ciesząc się latem, nie narażać swojego zdrowia, lub nawet życia.
Podczas upałów grożą nam zwłaszcza:
- promieniowanie UV, które może powodować uszkodzenie komórek i w konsekwencji nowotwory skóry,
- odwodnienie, mogące prowadzić do kłopotów z nerkami, utraty przytomności czy zaburzeń układu naczyniowo-sercowego,
- udar cieplny, który może prowadzić do zmian w obrębie komórek i tkanek.
Objawy świadczące o przegrzaniu:
- podwyższone tętno,
- szybkie męczenie się,
- zawroty głowy,
- gorączka,
- dreszcze,
- skąpomocz.
Powyższym sytuacjom możesz zapobiec, stosując się do kilku wskazówek:
- Ogranicz do minimum przebywanie na zewnątrz w najgorętszej porze dnia, czyli w godzinach między 10:00 a 17:00.
- Zawsze noś nakrycie głowy, chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
- Pij regularnie duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Najlepiej pij samą wodę mineralną (średnio lub wysoko zmineralizowaną), unikaj spożywania alkoholu i słodkich napojów gazowanych. Jeśli chcesz uatrakcyjnić smak wody, możesz dodać do niej plasterki cytryny, ogórka, owoce, imbir lub miętę.
- W gorące dni utrzymuj lekką dietę. Jedz dużo warzyw i owoców, które oprócz wartościowych składników odżywczych, dostarczą też spore ilości wody. Spożywaj lekkostrawne i orzeźwiające sałatki, które nie będą obciążały dodatkowo organizmu próbującego poradzić sobie z upałem.
- Noś luźną, przewiewną odzież, która jednocześnie zakryje jak największe partie skóry. Szczególnie poleca się noszenie ubrań lnianych lub z domieszką lnu. Ten przewiewny materiał ma właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu daje przyjemne uczucie chłodu na skórze. Dobrze sprawdzą się też koszulki wykonane z bawełny albo z mieszanek materiałów z dużym jej udziałem.
- Często korzystaj z prysznica. Bierz krótkie, chłodne kąpiele.
- Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie ćwicz na zewnątrz, w pełnym słońcu. Na spacer wybierz się do parku lub lasu, koniecznie z okryciem na głowę.
- Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne, najlepiej SPF 50+.
- Ochładzaj swoje mieszkanie. W ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura spadnie.
- Chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem.
- Zwracaj uwagę na samopoczucie osób starszych.
- Pamiętaj również o zwierzętach. Zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem i zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej. Jeśli wychodzisz ze zwierzęciem na spacer, weź małą butelkę wody i niewielką miseczkę. Swojego pupila możesz też spryskiwać chłodną wodą, obserwuj jednak jego reakcję i nie pryskaj nadmiernie.
Pierwsza pomoc:
- Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu potrzebuje pomocy, bo np. zasłabł, reaguj!
- Postępowanie przedszpitalne to wezwanie Zespołu Ratownictwa Medycznego (999 lub 112), przeniesienie chorego do chłodnego, zacienionego miejsca i ewentualne zdjęcie części ubrania.
- Przed przyjazdem karetki, rozpocznij chłodzenie osoby, poprzez skrapianie jej ciała wodą oraz wprowadzenie w ruch powietrza wokół chorego (wachlowanie).
- Jeśli to ty czujesz, że z twoim samopoczuciem jest gorzej, również nie wahaj się poradzić lekarza, który powie Ci, jak postępować, aby uniknąć odwodnienia i zaostrzenia Twoich schorzeń podczas upałów.
_
Kobieta spogląda w niebo źródło grafiki: Obraz autorstwa chevanon na Freepik
Prezentowanych treści o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego dla wszystkich pacjentów. Wszelkie publikacje mają charakter informacyjno-edukacyjny i mogą stanowić inspiracje dla pacjentów do prowadzenia zdrowego stylu życia i zgłębiania wiedzy w danym obszarze. Mogą również zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych. Informacje nie zastępują porady lekarskiej. O postępowaniu medycznym decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami dla każdego pacjenta. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do rezerwowania wizyt za pośrednictwem Telefonicznej Obsługi Pacjenta: 22 619 78 76 lub bezpośrednio w wybranej przychodni. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, masz możliwość ich odpłatnego wykonania. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem oraz zajrzenia na stronę www.pcz.waw.pl.