Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 autyzm to „całościowe zaburzenie rozwojowe”. Najczęściej objawia się w pierwszych trzech latach życia. Przyczyna autyzmu nie została w pełni poznana. Chorzy na autyzm nie mają upośledzenia umysłowego, a często są to osoby z ponad przeciętną inteligencją. Żyją w swoim wewnętrznym świecie, mają problem z okazywaniem emocji i budowaniem relacji oraz więzi między najbliższymi. Charakteryzują ich także ograniczone, powtarzalne i stereotypowe wzorce zachowań, zainteresowań i czynności, dlatego dziecko z autyzmem nie lubi gdy ktoś zmienia jego dotychczasowe przyzwyczajenia. Źle znosi zmiany w jego codziennych czynnościach.
Autyzm przebiega inaczej w przypadku każdej osoby, stąd mówi się o spektrum autyzmu. Słowo „autyzm” pochodzi od greckiego słowa „autos”, co oznacza sam. Dziecko z autyzmem wymaga stałej opieki, różnych form psychoterapii, specjalnej edukacji a także leczenia farmakologicznego czy dietetycznego. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym lepsze efekty się uzyska. Symbolem autyzmu jest kolor niebieski ponieważ zaburzenie to częściej było diagnozowane u chłopców niż dziewczynek. Obecnie nie ma to znaczenia. Autyzm dotyczy tak chłopców jak i dziewczynek stąd w czasie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu używa się również koloru różowego lub wielokolorowego dla podkreślenia różnorodności autyzmu.
Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony po to, by propagować wiedzę na temat tego zaburzenia, aby ludzie widzący czy spotykający dziecko zachowujące się inaczej, niestandardowo, okazywali nie zdziwienie czy dezaprobatę, ale wyrozumiałość, wsparcie, tolerancję. Wszystko po to, by ułatwić funkcjonowanie zarówmno tym osobom, jak i ich rodzinom.
Im wcześniej zdiagnozujemy autyzm tym wcześniej zostanie wdrożona terapia i tym lepsze efekty uzyskamy.
Rodzicu, jeśli w rozwoju swojego dziecka zauważysz niepokojące Cię objawy szybko udaj się do specjalisty.
Możecie Państwo, jeśli dziecko ma 18-36 miesięcy wypełnić test przesiewowy M-CHAT, który pomoże sprawdzić jak rozwija się Wasze dziecko. Test znajduje się na stronie badabada.pl (zakładka „ZBADAJ”).
Więcej informacji na temat autyzmu czy literatury dotyczącej autyzmu można uzyskać pod adresem polskiautyzm.pl