1-10 GRUDNIA DNI WALKI Z GRUŹLICĄ I CHOROBAMI PŁUC
Płuca to centralna część układu oddechowego w których następuje wymiana gazowa (funkcja oddechowa) oraz oczyszczanie wdychanego powietrza ze szkodliwych substancji (funkcja filtrująca). Na choroby płuc ma wpływ wiele czynników takich jak: zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu a także choroby infekcyjne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) nowotworowe, genetyczne i zawodowe.
Do chorób najczęściej występujących zaliczyć możemy: raka płuc, POCHP- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, gruźlicę płuc a obecnie zakażenie wirusem COVID-19, który niszczy pęcherzyki płucne co prowadzi do niewydolności oddechowej.
Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami płuc mają przypomnieć nam o skali problemu oraz jak ważna jest profilaktyka i podstawowa wiedza na temat objawów chorób płuc.
Do objawów, które mogą świadczyć, że z naszym układem oddechowym dzieje się cos niedobrego należą:
- Długo utrzymujący się kaszel
- Stany podgorączkowe
- Nocne poty
- Ogólne osłabienie, męczliwość
- Duszność
- Ból w klatce piersiowej
- Krwioplucie
Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące w/w objawy zgłoś się do lekarza. Wiele chorób wykrytych we wczesnym stadium zaawansowania przy obecnym stanie wiedzy medycznej można wyleczyć lub spowolnić ich postęp, co znacznie wpłynie na jakość życia chorego.
Jak zapobiegać chorobom układu oddechowego i płuc?
Dbać o dobry stan zdrowia całego organizmu poprzez odpowiednie odżywianie, dobrą kondycję fizyczną, która wpływa na wydolność płuc, unikać palenia tytoniu tak czynnego jak
i biernego, unikać kontaktu z substancjami szkodliwymi, unikać osób chorych gdyż wiele chorób jest zakaźna i przenosi się drogą kropelkową. Warto systematycznie chodzić do lekarza, nie lekceważyć żadnych dolegliwości. Jeśli jest taka możliwość wykonać profilaktycznie badanie spirometryczne (ocena objętości i pojemności płuc). Jeśli są szczepionki przeciwko danej chorobie lub innym, które mogą być czynnikiem prowadzącym do chorób płuc bezpośrednio lub pośrednio szczepić się.