10 października Światowy Dzień Wzroku
W Polsce po raz pierwszy obchodzony od 3 X 2006 roku po to by zwrócić naszą uwagę na najdelikatniejszą ale i najcenniejszą część naszego ciała jaką są oczy. Przysłowie mówi, że oczy są zwierciadłem duszy i coś w tym jest. Zdrowe oczy odpowiadają za 80% informacji odbieranych przez nasz mózg. Pełnią zatem bardzo ważną rolę w naszym organizmie ale i ten narząd jak wszystkie inne ulega starzeniu, dysfunkcjom i chorobom. Wg. badań 1/3 Polaków nigdy nie była u okulisty. Podobna liczba ma małą wiedzę na temat groźnych chorób oczu takich jak: jaskra, zaćma, starcze zwyrodnienie plamki żółtej AMD czy retinopatia cukrzycowa. Każda z tych chorób nie leczona znacząco wpływa na utratę wzroku stopniowo prowadząc do ślepoty. Wg. danych GUS co 4 osoba dorosła ma problem ze wzrokiem a wady wzroku ma już ponad 50 % dzisiejszej młodzieży. Obecnie Jesteśmy bardziej narażeni na wady wzroku – sztuczne oświetlenie, ekrany telewizorów, monitory komputerów, telefony komórkowe,
mała ilość dziennego światła to wszystko sprzyja dysfunkcji wzroku. Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki zachęca do kontrolowania swojego wzroku raz na 2 lata, co pozwoli uniknąć wielu uszkodzeń wzroku. Warto również poddać się badaniom przesiewowym wzroku, które maja na celu wczesne wykrycie dysfunkcji tego narządu. PAMIĘTAJMY!
Choroby oczu występujące w rodzinie jak i dyskomfort związany z widzeniem, uczucie tzw. „piasku w oczach” zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie wszystkie te objawy powinny skłonić nas do wizyty u okulisty. Dbając o nasze oczy, o nasz wzrok musimy nauczyć się regularnie wykonywać badania kontrolne bo tylko wczesna diagnostyka aż w 85 % przypadków może zapobiec wielu zaburzeniom i dysfunkcjom, które w przyszłości mogą prowadzić do utraty wzroku.