21 WRZEŚNIA ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY ALZHEIMERA
W tym roku obchodzimy pod hasłem „Pamiętaj o mnie” Według statystyk w Polsce z otępieniem żyje ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę Alzheimera-najpoważniejszą postać otępienia. Choroba Alzheimera to schorzenie układu nerwowego polegające na stopniowej utracie funkcji umysłowych odpowiadających za myślenie, komunikację, zachowanie. Objawami są: upośledzenie pamięci, orientacji, rozumienia, liczenia, oceny sytuacji , mowy. Zaburzenia te spowodowane są utratą komórek nerwowych w mózgu. Choroba Alzheimera jest nieodwracalna i może rozwijać się przez wiele lat. Wczesne jej wykrycie pozwala na wdrożenie terapii, która poprawi jakość życia nie tylko osoby chorej ale i jej opiekuna.
W chorobie Alzheimera możemy wyróżnić 3 fazy :
- Pierwsza- kłopoty z pamięcią, orientacją, nauką nowych rzeczy
- Druga- trwa od 2 do 12 lat- zaburzenia pamięci są już dość znaczne –chory nie pamięta imion swoich bliskich, nie ufa ludziom, unika ich, zaczyna błądzić nawet w otoczeniu, które zna.
- Trzecia- trwa od 1 roku do 3 lat-kontakt z chorym jest utrudniony, mowa sprowadza się do artykułowania kilku słów, czynności fizjologiczne przestają być kontrolowane -chory wymaga całodobowej stałej opieki.
Chorzy z chorobą Alzheimera umierają średnio po 10-11 latach od rozpoznania choroby z reguły z powodu powikłań takich jak zapalenie płuc, któremu sprzyja długotrwałe leżenie, unieruchomienie w łóżku.
W Polsce brakuje wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się opieką nad pacjentami z demencją. Opiekę nad chorymi sprawują najczęściej ludzie im najbliżsi-mąż, żona, rodzina. Dla opiekuna osoby chorej jest to tak duże obciążenie, że i oni potrzebują wsparcia, pomocy, oderwania się od codziennych obowiązków. Wiedza o tej chorobie pomoże zrozumieć ludzi chorych jak i ich opiekunów oraz baczniej obserwować naszych najbliższych pod kątem wczesnych objawów choroby czemu służyć mają obchody takich dni jak Światowy dzień choroby Alzheimera.