14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Obchodzony jest by uświadomić społeczeństwu jak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia jest cukrzyca. Co roku wzrasta liczba chorych i zapadają na nią coraz młodsze osoby. W Polsce ponad 2 miliony osób żyje ze zdiagnozowaną cukrzycą a u wielu osób nie została jeszcze rozpoznana.
Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną. Do najczęściej występujących postaci cukrzycy należy cukrzyca typu 2 spowodowana niewłaściwym stylem życia .
Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca to przewlekła choroba związana z zaburzeniami w produkcji insuliny-hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Hormon ten jest nam niezbędny do przenoszenia glukozy z krwi do komórek organizmu gdzie przetwarzana jest w energię. Jeśli nie wykorzystamy glukozy w postaci energii zostanie zamieniona i odłożona w postaci tkanki tłuszczowej w różnych okolicach naszego ciała i narządach wewnętrznych. Gdy insulina działa nieprawidłowo lub jej brakuje poziom glukozy we krwi wzrasta. Wysoki poziom glukozy we krwi zwany hiperglikemią może doprowadzić do uszkodzeń organów wewnętrznych a w konsekwencji do groźnych dla naszego zdrowia i życia powikłań. Podział cukrzycy jest następujący: wyróżniamy cukrzycę
Typu 1 insulinozależna – chorują głównie dzieci i osoby młode. Wymaga codziennego podawania insuliny w celu wyrównania poziomu glukozy we krwi.
Typu 2 insulinoniezależna -na rozwój tego typu cukrzycy największy wpływ ma nasz styl życia –mała aktywność fizyczna , nadwaga, otyłość, nieprawidłowe odżywianie, używki. Podstawowe leczenie to zmiana stylu życia, wdrożenie odpowiedniej diety a w razie potrzeby przyjmowanie leków p/cukrzycowych.
Cukrzyca ciężarnych występuje u kobiet w ciąży.
Stan przedcukrzycowy -to ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 . Stężenie glukozy jest podwyższone ale nie na tyle wysokie by zdiagnozawać cukrzycę. Konsultacja lekarska, zmiana trybu życia może zapobiec lub opóźnić rozwój choroby.
Zachęcamy wszystkich Państwa do wykonania profilaktycznego badania poziomu glikemii (cukru) we krwi lub do wzięcia udziału w Programie Wczesnego Wykrywania Cukrzycy , który realizujemy w naszych placówkach.
CUKRZYCATO PODSTĘPNA i GROŹNACHOROBA NIE LECZONA ZAGRAŻA NASZEMU ZDROWIU I ŻYCIU!