10 maja Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej
Obchodzony jest by podnieść świadomość społeczeństwa jak groźną chorobą jest udar i jego następstwa oraz jaki prowadzić styl życia a w razie potrzeby odpowiednie leczenie by go uniknąć.
Do udaru dochodzi gdy światło naczynia doprowadzającego krew do mózgu zostaje zwężone, zamknięte lub gdy dochodzi do krwotoku śródmózgowego. Udary dzielimy z uwagi na przyczynę na niedokrwienne i krwotoczne. W Polsce co 8 minut ktoś ma udar a choroba dotyczy 70tys. osób rocznie z czego 30 % umiera. Wśród przyczyn, które mogą spowodować udar wymienia się niewłaściwą dietę, brak ruchu a w konsekwencji otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu a także stres i migotanie przedsionków. Objawy zależne są od miejsca uszkodzenia mózgu a w rokowaniu zależny jest czas, liczy się każda minuta bo decydujące są 4 pierwsze godziny.
Symptomy których nie wolno lekceważyć to;
- silniejszy ból głowy,
- drętwienie jednej z kończyn,
- zaburzenia widzenia,
- niewyraźna mowa czy lekko opadający kącik ust.
Pamiętaj!
Udaru można uniknąć lub ograniczyć jego występowanie poprzez właściwy styl życia, odpowiednią dietę, aktywność ruchową, wypoczynek i odpowiednie leczenie np. arytmii, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy.