Z satysfakcją informujemy, że Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce wraz z SZPZLO Warszawa Praga-Północ przeprowadziło badania dotyczące szczepień dzieci w Polsce. Badania mają na celu identyfikację barier i czynników ułatwiających szczepienia w różnych grupach populacji. Warszawska dzielnica Praga-Północ została wybrana przez badaczy jako jeden z obszarów prowadzenia tego istotnego projektu, a władze Miasta Stołecznego Warszawy wybrały SZPZLO jako najlepszego partnera do realizacji zadania.
Badanie ma na celu uzyskanie informacji, które pomogą w opracowaniu ukierunkowanych i skutecznych interwencji w celu wyrównania nierówności, jeśli chodzi o stan zaszczepienia w Polsce.
Współpraca ta podkreśla znaczenie działań prozdrowotnych realizowanych na terenie naszej dzielnicy i pozwala nam uczestniczyć w globalnych inicjatywach na rzecz zdrowia publicznego.
Dziękujemy naszym Pacjentom i Rodzicom za współpracę i zachęcamy do śledzenia dalszych informacji na temat przebiegu badań oraz ich wyników. Jesteśmy dumni, że możemy wspólnie przyczynić się do poprawy zdrowia dzieci w skali lokalnej i międzynarodowej.
Aktualny kalendarz szczepień można sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny
Garść statystyk:
W Polsce obowiązkowe szczepienia ochronne obejmują m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, odrze, śwince, różyczce, poliomyelitis, pneumokokom, rotawirusom oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi. Realizacja programu szczepień w ostatnich latach wskazuje na stopniowy spadek poziomu stanu zaszczepienia, co jest zjawiskiem niepokojącym.
W 2022 roku w pełni zaszczepionych dzieci w trzecim roku życia było 83,9%, co stanowi niewielki spadek w porównaniu do 2021 roku (83,4%) i 2020 roku (85%). 14,6% dzieci było zaszczepionych częściowo, a 1,6% w ogóle nie otrzymało żadnej szczepionki.
Spadek stanu zaszczepienia zwiększa ryzyko powrotu groźnych chorób, takich jak odra czy błonica. Programy szczepień i rzetelna edukacja na temat ich korzyści są kluczowe w zapobieganiu epidemiom.
Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jaki-jest-stan-zaszczepienia-w-polsce/
.
Fotorelacja ze spotkania: