.
Tydzień Karmienia Piersią symbolicznie rozpoczyna się w Dniu Matki, a kończy się w Dniu Dziecka. Karmienie piersią zapewnia prawidłowy rozwój i optymalny stan zdrowia noworodkom i niemowlętom. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie wyłącznie piersią do końca szóstego miesiąca życia dziecka. Potem zaleca się kontynuowanie karmienia piersią przez kolejne dwa lata z równoległym rozszerzaniem diety malucha.
Skład mleka matki jest idealnie dostosowany do potrzeb dziecka – zawiera łatwo przyswajalne składniki, takie jak: aminokwasy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cukry, niezbędne witaminy i minerały. Jednak najcenniejsze w mleku matki są czynniki odpornościowe – przeciwciała wytwarzane przez organizm matki po zetknięciu z drobnoustrojami chorobotwórczymi z otoczenia. Z tego względu, niemowlęta karmione wyłącznie piersią, w porównaniu z tymi karmionymi mlekiem modyfikowanym, rzadziej chorują na infekcje i biegunki zakaźne. Mają też mniejsze ryzyko zakażeń dróg moczowych, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a także wystąpienia cukrzycy, otyłości i niektórych nowotworów.
Zalety zdrowotne karmienia piersią uzyskuje nie tylko dziecko, ale również matka. Bezpośrednie korzyści to między innymi łagodniejszy przebieg połogu i mniejsze ryzyko depresji poporodowej. Korzyści długofalowe obejmują zmniejszone ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika, mniejsze ryzyko nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie. Karmienie piersią to również szansa na nawiązanie niezwykłej więzi z dzieckiem.
Podsumowując, karmienie piersią wspiera prawidłowy rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w wieku późniejszym, obniża również ryzyko wystąpienia niektórych chorób u kobiet karmiących, zmniejsza stres oraz sprzyja nawiązywaniu prawidłowych relacji pomiędzy matką a dzieckiem.
.