Wiosna i lato już dawno za nami, a jednak alergie wciąż ci towarzyszą?
Wiemy dlaczego! To właśnie teraz, kiedy mamy złotą, polską jesień – w powietrzu unosi się wiele alergenów różnego rodzaju grzybów i roztoczy. Do nich dochodzą rośliny, które mają swój okres pylenia w październiku i alergia gotowa! Jak sobie poradzić z przykrymi objawami?
Zachęcamy do odwiedzenia naszej Pani Doktor, która ma za sobą wiele lat doświadczenia i żaden alergen jej nie straszny! Nasza Poradnia Alergologiczna znajduje się przy ul. Dąbrowszczaków 5a w Warszawie.
Zapisać możesz się bezpośrednio w Przychodni lub wygodnie za pomocą
Telefonicznej Obsługi Pacjenta pod numerem 22 619 78 76!
Specjalizujemy się w leczeniu:
- alergii skórnych i pokarmowych,
- kataru siennego,
- astmy oskrzelowej,
- chorób płuc (np. POCHP),
- chorób wewnętrznych.
Zapraszamy także na odczulanie!
Kim właściwie jest alergolog?
Alergolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych. Obecnie alergię uważa się już za chorobę cywilizacyjną. W Polsce zmaga się z nią blisko 12 milionów osób. Alergię wywołują alergeny, czyli substancje uczulające, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych objawów. Natomiast u osób uczulonych są przyczyną wielu nieprzyjemnych, a niekiedy nawet zagrażających życiu reakcji. Organizm osób chorych uruchamia różne procesy immunologiczne w reakcji na obce dla niego substancje, które w normalnych warunkach powinien zignorować.
Wyróżnia się kilka rodzajów reakcji alergicznych, w zależności od rodzaju alergenu, stopnia nasilenia reakcji układu immunologicznego oraz drogi, przez którą dana substancja dostaje się do organizmu. Mogą to być:
- alergeny wziewne
- alergeny pokarmowe
- alergeny kontaktowe
Co nas najczęściej uczula?
- pyłki roślin (traw, drzew)
- sierść zwierząt (psów, kotów)
- roztocza
- pleśnie
- jad owadów
- pokarmy (orzechy, pszenica, cytrusy, białko jaja kurzego, mleko krowie)
- niektóre leki (np. penicylina)
Jakie są objawy chorób alergicznych?
Objawy, w zależności od alergenu, potrafią być różnorodne i niespecyficzne. Najczęściej jednak występują w krótkim czasie po kontakcie z substancją uczulającą. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, zalecamy kontakt z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zdecyduje, czy wizyta u alergologa jest konieczna.
Najczęstsze objawy chorób alergicznych:
- katar
- kaszel
- kichanie
- łzawienie, zaczerwienienie oczu
- duszności
- nudności, wymioty, biegunka
- wysypka, świąd, suchość skóry
Jeśli wizyta u alergologa okaże się konieczna, lekarz zbierze szczegółowy wywiad, po którym określi dalsze postępowanie. Zapyta o objawy, historię chorób, zmiany w diecie lub stylu życia oraz występowanie alergii w rodzinie. Czasem też kieruje na badania diagnostyczne, takie jak alergiczne testy skórne, badania krwi z oznaczeniem przeciwciał IgE oraz próby prowokacyjne. Alergolog po ustaleniu substancji uczulających, stosuje leczenie przyczynowe, immunoterapię (odczulanie), leczenie objawowe lub połączenie tych metod. Wizyta u alergologa w ramach NFZ wymaga przedstawienia skierowania.
Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie alergii może zdecydowanie polepszyć jakość życia, a także uchronić przed wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego. Anafilaksja to ogólnoustrojowa reakcja organizmu na alergen, która może zagrażać życiu. Osoby, które już przebyły reakcję anafilaktyczną, powinny mieć zawsze przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, aby w razie wystąpienia ciężkich objawów po kontakcie z alergenem, móc ją podać domięśniowo. W przypadku nagłego obniżenia ciśnienia tętniczego, kołatania serca lub duszności, należy również od razu wezwać pogotowie ratunkowe (dzwoniąc pod 999 lub 112).
A co może nas uczulać jesienią?
- Zarodki pleśni
- Roztocza
- Grzyby
- Kurz
- Chwasty
- Pokrzywa
- Komosa
- Perz
- Babka lancetowata
- Łubin
- Ambrozja
- Nawłoć
- Szczaw
Jak widać, całkiem tego sporo. Jak więc przetrwać okres jesiennych alergii? Oto 10 zasad:
- Unikaj spacerów po lasach, łąkach czy parkach w godzinach pylenia roślin (między 10:00 a 15:00).
- Zrezygnuj z roślin doniczkowych w domu (często ich gleba jest źródłem pleśni, a duża ilość roślin powoduje również wzrost wilgotności powietrza).
- Często sprzątaj swoje mieszkanie i regularnie wietrz pomieszczenia (w ten sposób zmniejszysz ilość roztoczy kurzu domowego).
- Zainwestuj w nawilżacz powietrza (utrzymywanie stałej wilgotności, najlepiej poniżej 50% zminimalizuje rozwój roztoczy).
- Często zmieniaj pościel.
- Kurze ścieraj wilgotną szmatką, podłogi myj dokładnie przynajmniej raz w tygodniu, a do odkurzacza dokup filtr HEPA.
- Unikaj przebywania w wilgotnych pomieszczeniach (takich jak domki letniskowe, altany czy piwnice).
- Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oczyść kaloryfery i grzejniki (ograniczy to rozprzestrzenianie się alergenów).
- Zrezygnuj z dywanów, zasłon i zbędnych elementów dekoracyjnych (gromadzą duże ilości kurzu).
- Zapoznaj się z kalendarzem pylenia i sytuacją w twoim regionie (pozwoli to na bieżąco podejmować właściwe dla ciebie działania z wyprzedzeniem).
Powyższe zasady możesz wprowadzić we własnym zakresie już teraz. Dzięki temu, objawy jesiennej alergii staną się mniej dokuczliwe. Czasem jednak nie da się ich całkowicie wyeliminować i potrzebne są specjalistyczne badania i odpowiednie leczenie.
Przypominamy, że zawsze możesz skorzystać z porady naszego specjalisty alergologa!
Poradnia Alergologiczna mieści się w naszym Centrum Diagnostyczno-Specjalistycznym przy ul. Dąbrowszczaków 5A w Warszawie.
Tel. 22 619 78 76
Źródła:
- Komunikat pyłkowy, Klinika Immunologii i Alergii UM, Łódź 2021
- P. Rapiejko, Alergeny, Alergologia, Kompendium pod redakcją Rafała Pawliczka, Poznań, 2013
- B. Samoliński, Alergia na roztocze kurzu domowego, Alergia, 201
- https://www.mp.pl/pacjent/poradnik-swiadomego-pacjenta/303821,alergolog-czym-sie-zajmuje-kiedy-zglosic-sie-do-alergologa
- https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/49668,co-to-jest-alergia
_
Prezentowanych treści o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego dla wszystkich pacjentów. Wszelkie publikacje mają charakter informacyjno-edukacyjny i mogą stanowić inspiracje dla pacjentów do prowadzenia zdrowego stylu życia i zgłębiania wiedzy w danym obszarze. Mogą również zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych. Informacje nie zastępują porady lekarskiej. O postępowaniu medycznym decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami dla każdego pacjenta. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do rezerwowania wizyt za pośrednictwem Telefonicznej Obsługi Pacjenta: 22 619 78 76 lub bezpośrednio w wybranej przychodni. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, masz możliwość ich odpłatnego wykonania. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem oraz zajrzenia na stronę www.pcz.waw.pl.