1 września ruszyła kampania „Sztuka reagowania na przemoc”, której celem jest zwiększenie wiedzy mieszkańców Warszawy na sytuacje doznawania przemocy domowej przez osoby zależne.
Kampania dotyczy głównie trzech grup osób zależnych:
- dzieci,
- osób starszych,
- osób z niepełnosprawnościami
Powyższe grupy są najbardziej narażone na przemoc w związku z dużą zależnością od innych członków rodziny. Dane pokazują, że liczba osób doświadczających przemocy w rodzinie niestety stale rośnie. Zwiększa się też liczba zgłoszeń telefonicznych i mailowych od osób potrzebujących pomocy. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na problem przemocy oraz reagowanie w sytuacjach, gdy widzimy że komuś dzieje się krzywda.
Nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112. Nasz telefon może uratować komuś życie.
Kampania promuje również międzynarodowy znak zamykanej dłoni "Pomóż mi". Warto zapoznać się z tym znakiem i nie pozostawać obojętnym, kiedy zauważymy, że ktoś go nam pokazuje. Symbol ten jest dyskretnym sygnałem, który wysyła się do kogoś znajomego lub całkowicie obcej osoby informując o tym, że jest się osobą doznającą przemocy. Znak ten jest powszechnie rozpoznawalny i zrozumiały na całym świecie. W przypadku jego zauważenia, działajmy niezwłocznie, dzwoniąc pod nr 112.
O kampanii przeczytasz też na stronie: https://wsparcie.um.warszawa.pl/antyprzemocowa