1 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ
Otyłość od 1985 roku oficjalnie uznaje się z chorobę przewlekłą. Charakteryzuje się nadmierna zawartością tkanki tłuszczowej będącej czynnikiem ryzyka rozwoju wielu schorzeń niebezpiecznych dla zdrowia w tym nowotworów złośliwych. Jemy dużo niezdrowego, przetworzonego pożywienia oraz znaczące ilości słodyczy. Polacy znajdują się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Co 4 Polak jest otyły a ponad połowa ma nadwagę .Nie lepiej jest z dziećmi i młodzieżą 15-30 % ma nadwagę lub jest otyłych.
Do czynników warunkujących otyłość m. in. zaliczamy:
- brak lub niewystarczającą aktywność fizyczną
- nieodpowiednią dietę
- przewlekły stres
- uwarunkowania psychospołeczne (tzw. „zajadanie stresu” złe nawyki żywieniowe w rodzinie jak również złe warunki ekonomiczne)
Najbardziej istotne problemy zdrowotne związane z występowaniem otyłości i nadwagi:
- cukrzyca typu 2
- choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze a w konsekwencji zawał, udar, choroby otępienne, żylaki kończyn dolnych)
- choroby układu oddechowego (zespół bezdechu sennego)
- układ kostny (zmiany zwyrodnieniowe kości)
- układ pokarmowy (kamica pęcherzyka żółciowego, problemy gastryczne)
- problemy psychologiczne
Jak rozpoznać czy nadwaga czy już otyłość?
Pierwszy sposób to obliczenie wskaźnika BMI (kalkulator BMI można wyszukać w przeglądarce internetowej)
O nadwadze mówimy gdy wskaźnik BMI przekroczy 25 a o otyłości gdy przekroczy 30 patologiczna otyłość to wskaźnik 40.
Drugim sposobem jest zmierzenie obwodu talii. Obwód u kobiet powinien wynosić mniej niż 88 cm a u mężczyzn mniej niż 102 cm.
Jeśli niepokoją Cię Twoje wskaźniki i pomiary ciała czas zacząć działać. Nie ma czasu do stracenia. Obniżenie masy ciała o 10-15 % poprawa naszego zdrowia.
Na pewno nie jest łatwo zrezygnować z ulubionych choć niezdrowych potraw, słodkich napojów i słodyczy czy leniuchowania na kanapie ale warto dla naszego zdrowia, samopoczucia i samooceny. Pomogą Ci w tym fachowcy dietetycy.
CENTRUM DIETETYCZNE ONLINE-uzyskasz bezpłatna konsultację dietetyczną, rozmowę bez wychodzenia z domu zarejestrujesz się on-line.
ZAPISZ SIĘ NA: www.poradnia.ncez.pl lub weź skierowanie od lekarza POZ i zapisz się do dietetyka w Przychodni Specjalistycznej ul. Dąbrowszczaków 5,
Przychodni Specjalistycznej ul. Dąbrowszczaków 5 tel. do rejestracja 22 670 11 75 lub 22 619 34 81 w 2177, w 2187.