Zwiększenie dostępności do usług społecznych dla osób niesamodzielnych w m.st. Warszawa.
Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej RPO WM 2014-20120 poddziałaniach Zwiększenie dostępności usług społecznych.
Działania projektu dotyczą zwiększenia dostępności do usług społecznych poprzez zwiększenie zakresu i jakości usług środowiskowych sprzyjających dezinstytucjonalności. Projekt skierowany jest do osób niesamodzielnych w wieku 60+, samotnych mieszkańców dzielnicy Warszawa Praga - Północ (dla 46 k i 14 M) w tym 18 osób z zaburzeniami psychicznymi (w opiece w miejscu zamieszkania (13 K i 5 M)). Okres realizacji 01.03.2020 - 30.01.2022. W pierwszej kolejności będą kierowane ON, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego (na osobę samodzielnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie). W projekcie preferowany będzie udział osób korzystających z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Usługi będą świadczone w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania ON oraz w postaci krótkookresowego pobytu dziennego w DDP. Projekt zakłada również przeprowadzenie warsztatów dla opiekunów faktycznych i osób z otoczenia ON zwiększających umiejętności w zakresie opieki nad ON (10 os.) Wyżej wymienione usługi będą świadczone zgodnie z ustawą z 12.03.2004 r o pomocy społecznej oraz „Minimalnymi wymaganiami świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej” . Wsparcie dla uczestników projektu poprzedzi opracowanie IŚW. Wsparcie przewidziane w projekcie będzie odbywać się zgodnie z „Ogólnoeuropejskimi wytycznymi dotyczącymi przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnej społeczności”
CELEM GŁÓWNYM projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych dla 60 ON zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z m.st. Warszawy.
Cele szczegółowe:
Zwiększenie dostępu do:
a) usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania ON dla 30 ON, w tym min. 18 ON z zaburzeniami psychicznymi (13K,5M),
b) specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania ON (psychologa) dla 30 ON, w tym min. 18 ON z zaburzeniami psychicznymi,
c) nowych dziennych form usług opiekuńczych dla ON w formie krótkookresowego dziennego pobytu, w którym przebywać będzie 30 ON;
d) usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w formie krótkookresowego dziennego pobytu w DDP (opiekunki medycznej, pielęgniarek, fizjoterapeuty, psychologa, terapeuty zajęciowego)
e) wiedzy 10 OF w zakresie opieki nad ON;
f) wsparcia psychologicznego dla opiekunów faktycznych i osób z otoczenia ON poprzez poradnictwo psychologiczne;
g) poradnictwa dla opiekunów faktycznych i osób z otoczenia ON w zakresie dostępnych systemów wsparcia dla ON i ich OF.
Powyższe cele mają doprowadzić do:
a) poprawy kondycji psycho-fizycznej ON,
b) zwiększenia samodzielności życiowej ON w zakresie samopielęgnacji i samoopieki,
c) zwiększenia samoakceptacji ON - akceptacji ograniczeń swojego ciała, wynikających
z procesu choroby i procesu starzenia się,
d) zmniejszenie poczucia samotności i opuszczenia ON,
e) poprawy jakości życia ON,
f) zwiększenie zrozumienia przez opiekunów formalnych i osób z otoczenia osób niesamodzielnych ograniczeń osób niesamodzielnych wynikających z choroby i procesu starzenia,
g) zwiększenia szansy opiekunów formalnych i osób z otoczenia osób niesamodzielnych na ich rozwój zawodowy i osobisty, w związku z przejęciem ich roli opiekuńczej nad osoba niesamodzielną.
Działania przewidziane do realizacji projektu:
1. Rekrutacja
Rekrutacja będzie mieć charakter otwarty, będzie prowadzona metodą zewnętrzną. Prowadzona będzie bezpośrednio w miejscu zamieszkania. Zgłoszenia będą przyjmowane osobiście, telefonicznie, pocztą, elektronicznie.
Informacja o rekrutacji będzie docierać poprzez ulotki, plakaty, w przychodniach, urzędzie dzielnicy, parafiach OPS. O braku odpłatności, o nie utraceniu zasiłków z pomocy społecznej. Rekrutacja będzie trwała do końca marca, po tym okresie będzie miała charakter uzupełniający co umożliwi utworzenie listy podstawowej i rezerwowej.
Etapy rekrutacji:
- promocja projektu
- zbieranie zgłoszeń, budowa bazy danych
- weryfikacja kryteriów
- utworzenie list podstawowej i rezerwowej
- podpisanie umów uczestnictwa
Kryteria formalne:
- dokonanie zgłoszenia do projektu na formularzu zgłoszeniowym i załączenie niezbędnych zaświadczeń/oświadczeń/ weryfikacja na podstawie złożonych dokumentów.
Kryteria dopuszczające bycie osobą:
- zamieszkałą w Dzielnicy Praga Północ /weryfikacja na podst. oświadczenia;
- niesamodzielną/weryfikacja na podstawie dokumentu poświadczającego stan zdrowia lub oświadczenia,
- w wieku 60+/ weryfikacja na podstawie PESEL,
- niekorzystającą z usług opiekuńczych z pomocy społecznej lub finansowanych z innych projektów dofinansowanych z EFS/ weryfikacja na podstawie oświadczenia.
Pierwszeństwa tj.: osoby, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego (na os. samodzielnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie o pom. społ. z 12.03.2004 r./weryfikacja na podst. PIT za 2018r. lub oświadczenia.
Punktowane bycie osobą:
- z zaburzeniami psychicznymi/weryfikacja na podstawie dokumentu poświadczającego stan zdrowia/dokument - 4p, brak dokumentu - 0p;
- samotną/weryfikacja na podstawie oświadczenia/oświadczenie - 2p, pozostałe przypadki - 0p;
- o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności/weryfikacja na podstawie orzeczenia/stopień umiarkowany - 2p, znaczny - 4p, brak orzeczenia - 0p;
- o niepełnosprawności sprzężonej/weryfikacja na podst. orzeczenia i/lub zaświadczenia lek. i/lub dokumentacji medycznej/ - 4p, brak dok - 0p;
- korzystającą z POPŻ/weryfikacja na podstawie oświadczenia lub innego dokumentu potwierdzającego korzystanie z programu/-4p, brak dok.-0p;
- której OF nie może podjąć zatrudnienia lub edukacji ze względu na opiekę nad ON/weryfikacja na podstawie oświadczenia OF o chęci podjęcia poszukiwania zatrudnienia lub edukacji/-2p,brak dok.- 0p.
Osoby zostaną poinformowane o odpowiedzialności za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą. Spośród kandydatów na udział w projekcie w pierwszej kolejności zostaną zrekrutowane 46K, 14M spełniający kryteria: FORMALNE, DOPUSZCZAJĄCE i PIERWSZEŃSTWA, a następnie osoby niesamodzielne mające największą liczbę pkt. za kryteria punktowane.
Personel rekrutacyjny zostanie przeszkolony z zasad dotyczących równości szans K i M oraz równości szans i niedyskryminacji oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Monitoring Rekrutacji będzie ukierunkowany na efektywność narzędzi rekrutacji, poziom zainteresowania projektem, przystępność treści informacji dla osób niesamodzielnych, promocji równości szans K i M i osób niepełnosprawnych, język wrażliwy na płeć, powszechność, dostępność informacji, możliwości wypełnienia zgłoszenia w asyście zespołu projektu w Biurze Projektu, lub indywidualnie w domu potencjalnego uczestnika projektu. Możliwe będzie zgłoszenie przez pełnomocnika lub opiekuna prawnego – w przypadku osoby niesamodzielnej z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych.
Biuro Projektu czynne w dni robocze w godz.: 8.00-18.00; w razie potrzeby zostanie zagwarantowany tłumacz j. migowego.
2. Opracowanie indywidualnych ścieżek wsparcia dla 60 osób (46K i 14 M)
Dla osób zakwalifikowanych do P zostaną opracowane indywidualne ścieżki wsparcia (IŚW), które obejmą zestaw kompleksowych i odpowiednio dobranych dla każdego uczestnika projektu form wsparcia, z uwzględnieniem poziomu niesamodzielności. O ostatecznym zakresie i formie wsparcia będzie decydowała pełna ocena sytuacji danego uczestnika, wynikająca zarówno ze zgromadzonych dokumentów podczas rekrutacji, wywiadu/konsultacji z uczestnikiem projektu jego opiekunem formalnym (jeśli jest), jak i z oceny Barthel. Realizacja wsparcia zgodnie z IŚW ma na celu wyprowadzenie osób niesamodzielnych i ich rodzin z ubóstwa lub wykluczenia społ. Do IŚW sporządzone i dołączone będą indywidualne zakresy usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych tworząc z nimi integralną całość . IŚW zawierać będzie również indywidualny plan pracy z osoba niesamodzielną, który będzie aktualizowany i modyfikowany zgodnie z bieżącymi zapisami w dzienniku usług opiekuńczych i potrzebami uczestnika projektu.
Gdy podczas tworzenia ISW/aktualizacji/ewaluacji ocena stanu kondycji psycho-fizycznej, zdrowotnej UP będzie wskazywać na konieczność konsultacji lekarza, wówczas będzie zorganizowana dodatkowo dla każdej z takich osób odpowiednia pomoc w ramach prowadzonych przez siebie usług zdrowotnych, w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji.
Osoby opracowujące IŚW zostaną przeszkolone z zasad dotyczących równości szans K i M oraz równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
3. Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania
W ramach tego zadania dla 30 ON w ich miejscu zamieszkania będą świadczone usługi opiekuńcze, które będą obejmować pomoc w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych uczestnika projektu (UP) tj.: pomoc w myciu, ubieraniu, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, robieniu zakupów, przyjmowaniu lekarstw, opiece higienicznej.
Uwzględniając analizę potrzeb i oczekiwań ON założono wsparcie w wymiarze: 4 h/1 tydzień dla 1 osoby (średnio). Dla osób z zaburzeniami psychicznymi będą świadczone przez doświadczonego psychologa specjalistyczne usługi opiekuńcze. Usługi świadczone będą zgodne z „Minimalnymi wymaganiami świadczenia usług społecznych” oraz będą uwzględniały zasady równości szans i niedyskryminacji ze względu na płeć.
4. Świadczenie usług w postaci krótkookresowego pobytu w DDP
W ramach zadania zostanie uruchomiony Dzienny Dom Pobytu , który będzie się mieścił przy ul. Otwockiej 1 w Warszawie. Budynek jest bezpieczny i dostosowany dla osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych. DDP będzie funkcjonować przez cały rok, we wszystkie dni robocze, w godz. 7.00-18.00.
Do realizacji zaplanowanych usług w DDP zatrudni zgodnie z „Minimalnymi wymaganiami świadczenia usług społecznych” doświadczony personel spełniający kwalifikacje odpowiadające potrzebom osób niesamodzielnym i starszych.
W ramach DDP zapewnione będą usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze dla 30 osób świadczone przez: pielęgniarki, opiekunki medyczne, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog. Usługi będą świadczone z zastosowaniem nowoczesnych metod terapii:
- zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu organizowanych 2-3 razy w tygodniu,
- edukacje zdrowotna o tematyce związanej z samoopieką i samo pielęgnacja;
- warsztaty terapii zajęciowej stymulujące procesy poznawcze.
W DDP zaplanowane są również: seanse filmowe, literackie, gry planszowe, międzypokoleniowe spotkania, wykorzystując zasoby z przestrzeni miejskiej w otoczeniu DDP, by dzięki tym formom włączać osoby niesamodzielne do życia wspólnotowego w społeczności lokalnej. Kalendarz wydarzeń będzie ustalany wspólnie z UP.
W ramach pobytu UP zostaną zagwarantowane posiłki odpowiednio dostosowane do ich potrzeb żywieniowych. Dzienne wyżywienie dla UP przebywających w DDP będzie obejmowało 3 posiłki: śniadanie, obiad (zupa, drugie danie) oraz podwieczorek. Osoby , które nie będą mogli dotrzeć do DDP same , lub których bliscy nie będą mogli dowozić do DDP zostanie zapewniony transport. W zakresie koniecznym do wykonania usług opiekuńczych oraz w razie pilnej potrzeby i w zależności od wskazania medycznego zapewnione będą badania diagnostyczne oraz specjalistyczne konsultacje lekarskie.
5. Wsparcie opiekunów faktycznych
Zadanie to przewiduje przeprowadzenie dla 10 OF (5K, 5M) 4 warsztatów, (po 4 h) zwiększających umiejętności w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi . W przypadku osób niesamodzielnych żyjących samotnie bez opiekunów formalnych , do udziału w projekcie będą zachęcane osoby z nimi niespokrewnione z najbliższego otoczenia, które je wspierają w życiu codziennym lub chciałyby się zaangażować (głównie sąsiedzi). Warsztaty zostaną poprzedzone ankietą przeprowadzoną wśród opiekunów formalnych podczas tworzenia indywidualnej ścieżki wsparcia . Ankieta będzie zawierać pytania o problemy napotykane podczas opieki, z czym sobie nie radzą, czego chcieliby się dowiedzieć i przećwiczyć podczas warsztatów. Będą dostosowane do oczekiwań opiekunów formalnych również, co do dnia i pory ich organizacji. Wnioskodawca zapewni opiekę nad ON dla tych opiekunów, którzy nie będą mieli możliwości z kimś zostawić swojego podopiecznego na czas udziału w warsztatach. Opiekunowie formalni otrzymają również wsparcie w postaci poradnictwa psychologicznego . Ponadto pracownik socjalny będzie świadczyła porady z zakresu poruszania się po systemach wsparcia. Pozwoli to na wsparcie opiekunów formalnych w uzyskaniu odpowiednich świadczeń, pokaże jakie mają możliwości i prawa w kontekście opieki nad osoba niesamodzielną.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz rekrutacji można uzyskać :
- pod nr telefonu 22 618 87 56, 602 513 910
- mailowo pod adresem: ddp@zoz-pragapolnoc.pl
- osobiście w Biurze projektu przy ul. Jagiellońskiej 34 Ip. pok. nr 14 (od 3 maja biuro przeniesione zostanie do Przychodni Rodzinnej przy ul. Otwockiej 1)
Zainteresowane osoby zapraszamy do rekrutacji udziału w projekcie.