Co roku, w pierwszy wtorek maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy, którego celem jest zwiększanie świadomości związanej z tą chorobą na świecie. Wokół astmy panuje wiele mitów i nie każdy wie, jak wspierać osoby chore oraz co robić, kiedy zauważymy u siebie pierwsze symptomy choroby. Dziś chcemy przybliżyć Wam najważniejsze informacje dotyczące astmy.
Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, dotykającą zarówno dzieci jak i dorosłych. Objawia się świszczącym oddechem, dusznościami, uczuciem ściskania w klatce piersiowej oraz kaszlem o zmiennej częstości i nasileniu. Dodatkowo pojawiają się trudności w wydechowym przepływie powietrza przez drogi oddechowe o zmiennym nasileniu. Ograniczanie przepływu powietrza jest powodowane przez skurcz mięśni gładkich i obrzęk błony śluzowej oskrzeli, tworzenie czopów śluzowych, a z czasem także przez przebudowę ściany oskrzeli. Objawy astmy są sporadyczne i często nasilają się w nocy i nad ranem lub podczas ćwiczeń.
Ze względu na etiologię astmę dzieli się na:
- alergiczną – rozpoczyna się zazwyczaj w dzieciństwie, często współistnieją inne choroby atopowe, a wyniki testów skórnych z alergenami wziewnymi są dodatnie; ten rodzaj charakteryzuje się dobrą odpowiedzią na leczenie glikokortykosteroidami wziewnymi (GKSw)
- niealergiczną – występuje najczęściej u osób dorosłych, nasila się z biegiem czasu, wyniki testów skórnych wychodzą ujemne, a we krwi nie stwierdza się alergenowo swoistych przeciwciał IgE; charakteryzuje się często gorszą odpowiedzią na GKSw
Jakie czynniki mogą wyzwalać lub zaostrzać chorobę?
- zanieczyszczenia powietrza – dym, smog, opary
- kurz
- pyłki traw i drzew
- futra i pióra zwierząt
- chemia domowa – mocne mydła, perfumy
- zmiany pogody
- palenie papierosów
- przewlekły stres
Wytyczne globalnej inicjatywy na rzecz astmy (GINA) z 2019 r. zalecają, aby wszyscy pacjenci z astmą byli leczeni kortykosteroidami wziewnymi przyjmowanymi codziennie lub w razie potrzeby. Zmniejszają one objawy i poprawiają wyniki, nawet u osób z łagodną chorobą. Należy również pamiętać, że leczenie astmy wymaga stopniowego podejścia, zwiększania lub zmniejszania dawek leczenia w oparciu o kontrolę objawów.
Astma – kilka faktów do zapamiętania:
- można zachorować w każdym wieku (w dzieciństwie, okresie dojrzewania, dorosłości i starości)
- nie jest chorobą zakaźną (jednakże wirusowe zakażenia układu oddechowego, takie jak grypa, mogą wywoływać napady astmy)
- jest chorobą nieuleczalną, jednak w postaci łagodnej i umiarkowanej można ją w pełni kontrolować (najczęściej małymi dawkami glikokortykosteroidów wziewnych)
- nieleczona lub źle leczona astma może prowadzić do wielu groźnych powikłań (m.in. rozwoju chorób układu krążenia, chorób naczyniowych mózgu czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc)
- chorzy, u których astma jest dobrze kontrolowana, mogą wykonywać ćwiczenia fizyczne (a nawet uprawiać sport wyczynowo)
Jak postępować w przypadku ataku astmy?
- Zachowaj spokój – pozwól osobie chorej odpocząć i przyjąć dowolną pozycję ciała
- Zapewnij dostęp do świeżego powietrza i zachęcaj do spokojnego oddychania
- Pomóż choremu przyjąć leki
- Uważnie obserwuj osobę chorą i co 10 minut oceniaj jej stan
- Jeśli jest potrzeba zadzwoń pod 112 lub 999 i wezwij pogotowie ratunkowe – do czasu przyjazdu pozostań przy osobie chorej
Jeśli zauważysz u siebie pierwsze symptomy choroby, takie jak trudności z oddychaniem, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby pokieruje dalej do specjalisty (alergologa). Lekarz alergolog jest wykwalifikowany do postawienia diagnozy astmy i jeżeli wszystko będzie wskazywało na tę chorobę, to może wystarczyć nawet jedna wizyta.
Pamiętaj! Przyjmując odpowiednie leki i zachowując właściwą higienę stylu życia (m.in. unikając palenia, intensywnej chemii, przewlekłego stresu), możesz żyć z astmą normalnie, nie odczuwając na co dzień symptomów choroby.
Zadzwoń i umów się do lekarza już dziś, aby w pełni cieszyć się życiem!
TELEFONICZNA OBSŁUGA PACJENTA: 22 619 78 76
_______________
Źródła:
- https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.7
- https://strefaalergii.pl/abc-alergii/alergia-i-astma-nie-licza-lat/
- https://www.astma-alergia-pochp.pl/aktualnosci/15-aktualnoci/287-fakty-i-mity-o-astmie
- https://www.gov.pl/web/psse-krakow/swiatowy-dzien-astmy
Prezentowanych treści o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego dla wszystkich pacjentów. Wszelkie publikacje mają charakter informacyjno-edukacyjny i mogą stanowić inspiracje dla pacjentów do prowadzenia zdrowego stylu życia i zgłębiania wiedzy w danym obszarze. Mogą również zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych. Informacje nie zastępują porady lekarskiej. O postępowaniu medycznym decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami dla każdego pacjenta. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do rezerwowania wizyt za pośrednictwem Telefonicznej Obsługi Pacjenta: 22 619 78 76 lub bezpośrednio w wybranej przychodni. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, masz możliwość ich odpłatnego wykonania. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem oraz zajrzenia na stronę www.pcz.waw.pl.