Brak wtyczki Flash

Musisz zainstalować lub pobrać najnowszą wersję wtyczki flashplayer

Get Adobe Flash player

Brak wtyczki Flash

Musisz zainstalować lub pobrać najnowszą wersję wtyczki flashplayer

Get Adobe Flash player

rehabilitacja pulmonologiczna V2a

Świaotwy dzień walki z
rakiem 2018

4 - LUTY Międzynarodowy Dzień walki z rakiem

Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie.

Czy raka można uniknąć?

Każdy może zachorować na raka. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem.

Oto zalecenia Kodeksu Europejskiego:

 1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci
 2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
  Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
 3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
 4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
 5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia:
 • jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców;
 • ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych;
 • unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego    i żywności z dużą zawartością soli.
 1. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
  Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
 2. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci).
 3. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej.

Nie korzystaj z solarium.

 1. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
  Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
 2. Kobiety powinny pamiętać o tym, że:
 • karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią;
 • hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
 1. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko:
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków);
 • wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV (dotyczy dziewcząt).
 1. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania:
 • raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet);
 • raka piersi (u kobiet);
 • raka szyjki macicy (u kobiet)

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych, rozwija się nawet przez kilkanaście lat. Ryzyko tej choroby rośnie wraz z wiekiem, a zwiększa je dieta uboga w błonnik, mała aktywność fizyczna oraz nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Ze zmutowanych komórek jelita grubego powstają niewielkie polipy. Niektóre z nich nadmiernie się rozrastają, co prowadzi do powstawania łagodnych zmian nowotworowych, czyli gruczolaków. Usunięcie ich skutecznie zapobiega przekształceniu w inwazyjnego raka, a rokowania w tym stadium choroby są bardzo dobre. Dlatego badania przesiewowe są tak ważne.

Istnieją dwie metody badań przesiewowych:

 • Kolonoskopia: polega na wziernikowaniu całego jelita grubego poprzez wprowadzenie przez odbyt długiej elastycznej rurki, zwanej kolonoskopem. Metoda ta daje możliwość równoczesnego usuwania polipów. Dzięki temu kolonoskopia aż w 60-90 proc. zapobiega rozwojowi raka jelita. By jednak spełniała swą ochronną rolę, należy powtarzać ją raz na 10 lat.
 • Test na krew utajoną w kale: pozwala wykryć krew niewidoczną gołym okiem. Można go zrobić samodzielnie w domu. Badania wykazały, że wykonywany regularnie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka śmierci na raka jelita grubego o 16 proc.

Badaniom powinny poddawać się osoby po 50. roku życia. Test na krew utajoną powinien wykonać każdy, kto odczuwa bóle brzucha, ma biegunki lub zaparcia, ślady krwi w stolcu, a także chudnie lub ma anemię o niewyjaśnionych przyczynach. Wynik pozytywny jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Wykonywanie kolonoskopii w celu profilaktyki raka jelita grubego powinno zostać podjęte przez wszystkie osoby w wieku od 55 do 64 lat. Osoby, których krewni (rodzice, rodzeństwo) chorowali na raka jelita grubego powinny rozpocząć wykonywanie badań profilaktycznych wcześniej, w wieku 40 -49 lat.

Rak piersi

Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

Kobiety na raka piersi najczęściej chorują po 50. roku życia. Część nowotworów piersi (ok. 5-10 proc.)ma charakter dziedziczny, ale większość powstaje w wyniku mutacji, które zachodzą w ciągu całego życia. Ryzyko zachorowania zwiększa antykoncepcja doustna oraz hormonalna terapia zastępcza, a także nadmiar tłuszczu w diecie, alkohol i nadwaga.

Profilaktyka raka piersi

Kluczowe są wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie. Dlatego ważne jest, by kobiety uczestniczyły w badaniach przesiewowych w kierunku rozpoznawania raka piersi.

Zalecenia dotyczące badań przesiewowych w celu wykrywania raka piersi w Europie obejmują profilaktyczne badania mammograficzne kobiet w wieku 50-69 lat. Rekomenduje się wykonywanie badania co dwa lata. Dla młodych kobiet mammografia jest mało skuteczna.

Mammografia - badanie przesiewowe?

Prześwietlenie tkanek piersi promieniami rentgenowskimi pozwala wykryć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Wychwycenie w porę groźnych zmian daje pacjentkom ponad 90 proc. szans przeżycia kolejnych pięciu lat po diagnozie.

Mammografia zalecana jest kobietom w wieku 50-69 lat, które nie były w ten sposób badane w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne zaproszenie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach.

Badania przesiewowe najczęściej wykrywają zmiany łagodne, wszystkie jednak wymagają konsultacji lekarskiej. Kiedy pojawiają się choćby najmniejsze wątpliwości, kobieta przechodzi dodatkową diagnostykę.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim najpowszechniejszym nowotworem u kobiet. Nowotwór ten rozwija się z komórek nabłonka szyjki macicy. Najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest przenoszone drogą płciową zakażenie niektórymi szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus).

Cytologia

Wczesne stadia raka szyjki macicy wykrywa badanie cytologiczne. Polega ono na pobraniu komórek z zewnętrznego kanału i tarczy szyjki macicy. Jeśli ich obraz pod mikroskopem jest nieprawidłowy, lekarz kieruje kobietę na dalszą diagnostykę. Badania dowodzą, że udział w badaniach przesiewowych może zapobiec 9 na 10 zachorowaniom na inwazyjną postać choroby. W programie profilaktyki raka szyjki macicy powinny brać udział wszystkie kobiety w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat, a także te, które są obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone onkogennym szczepem wirusa HPV). Przy prawidłowych wynikach badania, cytologię należy powtarzać regularnie co 3 lata.

Czy wykonanie testu na HPV zwalnia z konieczności wykonywania przesiewowych badań cytologicznych?

Szczepienie przeciw HPV (typu 16 i 18) jest jedyną formą profilaktyki raka szyjki macicy, ale nie chroni przed wszystkimi typami tego wirusa i innymi czynnikami rozwoju tego nowotworu. Dlatego każda kobieta, bez wyjątku, powinna robić badania cytologiczne.

 

dyżur pediatryczny maly                                                                                                          

wielkanoc 2018 800x600

8 marca

                                                                                                         

dzien walki z rakiem

                                                                                                           

 

 

Wyszukiwarka

POZ pobierz deklaracje

rehabilitacja baner kwadratowy na stronę copy

terapiaEnergotonowaLOGO

 

projekt
i wykonanie
Sylogic